Globálne otepľovanie spôsobuje, že nástup leta je čoraz skorší a jar kratšia. Pokiaľ nie je človek priaznivcom trópov, uvíta aj v lete v interiéri tepelnú pohodu, spravidla v rozmedzí 21-24°C. Keď sa vonkajšia teplota šplhá nad 30°C, takáto teplota sa nedá v bežných domoch a bytoch, dokonca ani v tých zateplených, udržať bez dodatočných opatrení. Pre tepelnú pohodu v slnečných dňoch sú k dispozícii dve základné opatrenia – tienenie, alebo chladenie.

Pokiaľ môžete, uprednostnite tienenie. Prečo? Lebo je to ekonomickejšie, ekologickejšie, ergonomickejšie a zdravšie. O tom, že klimatizácia je ,,žrútom“ energie, nikoho presviedčať netreba. Každý, kto ju má, ju cíti v lete aj na peňaženke. Okrem toho aj na letných prechladnutiach, nevoľnostiach z tepelných šokov pri prechodoch z interiéru do exteriéru, ,,ťahaní“ na kríže a pod. Závažné problémy s klimatizáciou mávajú kardiaci a reumatici. O niečo zdravšie je stropné chladenie, ale vstupné náklady a stavebné úpravy s ním súvisiace sú veľmi vysoké.

Najjednoduchším a často aj najlacnejším riešením je tienenie. Tu je na výber široký sortiment tieniacej techniky. Najväčší slovenský výrobca tohto sortimentu, firma K-system, s.r.o., Žiar nad Hronom, má vo svojom výrobnom sortimente interiérové, vertikálne a exteriérové žalúzie, slnolamy a siete proti hmyzu na okná a dvere (áno, aj tie tienia). Každá tieniaca technika má svoje použitie a rôznu účinnosť.