Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi zorganizovalo 22. a 23.októbra 2013 tradičný kultúrno-poznávací zájazd, pre 40 členov ZPOZ, kultúrno-osvetových pracovníkov a kronikárov obcí a miest z Hornej Nitry. Tentoraz zameraný na poznávanie odkazu významného slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča a výmenu skúseností s predstaviteľmi samosprávy a kultúrno-osvetovými pracovníkmi zo Zlínskeho kraja.
V prvý deň si Hornonitrania pozreli Moravskú gobelínovú manufaktúru vo Valašskom Meziříčí a absolvovali prehliadku dreveného mestečka v rámci Valašského múzea v prírode v Rožnově pod Radhoštěm. Potom nasledovala prehliadka v turistickom stredisku Pustovne (Pustevny) na hrebeni Beskýd, v Rožnově pod Radhoštěm, ktorých objekty navrhoval Dušan Jurkovič. Sú to slávne turistické chaty Libušín a Mamenka (Maměnka) z prelomu 19. a 20. storočia, postavené v duchu ľudovej secesie. Nocľah mali dokonca v ubytovni Maměnka a kolibe Valaška, ktorú tiež navrhol Dušan Jurkovič. Na druhý deň ich čakali kúpeľné lokality Pozlovice a Luhačovice.
Kúpele Luhačovice sú Slovákmi najnavštevovanejšími českými kúpeľmi a sú obľúbeným cieľom nielen individuálneho záujmu, ale tešia sa aj obľube rôznych slovenských inštitúcií. Neobišli ich ani priaznivci kultúry z Hornej Nitry. Luhačovice sú svetoznáme jedinečnou architektúrou, o ktorú sa stará akciová spoločnosť Lázně Luhačovice.