Slovenská franchisingová realitná kancelária DIRECTREAL zaznamenala za tri štvrte roka 2013 medziročný nárast predaja o tretinu v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Predala 1013 nehnuteľností oproti 785 v roku predtým. Ceny nehnuteľností sa stabilizovali, čo je najvhodnejšia príležitosť na kúpu pre obyvateľov aj developerov. Informoval o tom konateľ DIRECTREALU Marián Paták.

,,Sľubne rastúce čísla predaja signalizujú, že realitná kríza je už pravdepodobne za nami a začína opatrná rastová fáza. K nárastu predaja významne prispeli svojou proaktívnou politikou banky, ktoré výrazne zlacneli hypotekárne úvery na bývanie. Medziročne až o takmer 1 % a zároveň umožnili klientom reštrukturalizáciu hypoúverov, aj prenos do iných bánk, za výrazne lepších podmienok. Odhadujeme, že v našej spoločnosti sa 80 % predaja domov realizuje cez hypotekárne úvery, čo je najvýznamnejší prvok pohybu trhu, smerom k rastu. Pokiaľ si banky zachovajú tento prístup, očakávame, že v nasledujúcich obdobiach by mal predaj ešte mierne rásť. Nielen v závislosti od sezóny, ktorá je na jeseň tradičná, ale aj v medziročnom porovnaní,“ vyhlásil M. Paták.

Dodal, že naopak spoločnosť neočakáva výraznejší nárast cien nehnuteľností. Ceny sa však môžu vyvíjať v závislosti od rôznych regiónov rôzne.