Chemici očakávajú od volieb a novej vlády podporu podnikateľského prostredia

Chemický a farmaceutický priemysel očakáva od nastávajúcich volieb, že vláda, ktorá z nich vzíde bude podporovať podnikateľské prostredie a zlepšovať jeho kvalitu. K tomu je potrebné predovšetkým znížiť odvodové a daňové zaťaženie, ktoré sú najväčšími prekážkami zdravého rastu všetkých odvetví ekonomiky, vo všetkých regiónoch a u firiem všetkých veľkostí. Informoval o tom Ing. Roman Karlubík, MBA, prezident Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR.

,,Očakávame, že vláda v ďalšom volebnom období predovšetkým zníži odvodové a daňové zaťaženie, ako to má v programe väčšina strán a ako túto možnosť nedávno pripustil aj minister financií za stranu Smer Peter Kažimír, keď zníženie daní podmienil zlepšeným výberom daní. Vzhľadom na to, že výber daní sa v posledných rokoch neustále zlepšuje, táto možnosť vyzerá reálne. Apelujeme preto na politikov, aby si svoje sľuby zapamätali a daňové a odvodové zaťaženie skutočne aj znížili. Zároveň firmy očakávajú, že politici zlepšia aj nízku vymožiteľnosť práva, rovnosť pred zákonom, nezávislosť súdov, vysokú mieru korupcie, mrhanie štátnymi peniazmi, slabú úroveň vzdelávania a mobilitu pracovnej sily,“ vymenoval R. Karlubík.

Upozornil aj na to, že Slovensko zaznamenáva v posledných rokoch jeden z najvyšších rastov ekonomiky v EÚ, ale ten je takmer celý naviazaný na automobilový priemysel a mnohé iné odvetvia zaznamenávajú paradoxne pokles.