Kúpele Luhačovice (Lázně Luhačovice), a.s. navštívila v dňoch 5. – 7. septembra 201412 členná skupina slovenských novinárov. Novinárska cesta bola zameraná predovšetkým na zoznámenie so zachovanými dielami najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča (1868-1947), ale aj so samotnými kúpeľmi a účinkami tamojších minerálnych prameňov. Novinári absolvovali prehliadku kúpeľov s výkladom o histórii Luhačovíc vo vzťahu k spoločenskému dianiu a pobytom osobností zo Slovenska a jedinečnosti luhačovických minerálnych prameňov. Zároveň na vlastnej koži si vychutnali aj blahodarné účinky kúpeľných procedúr a výnimočné vlastnosti tunajších minerálnych vôd.

V čase novinárskej cesty vrcholil v Kúpeľoch Luhačovice druhý ročník ,,Dní slovenskej kultúry,“ konaný pod záštitou veľvyslankyne ČR na Slovensku Livie Klausovej a veľvyslanca SR v Česku Petra Weissa. Zlatým klincom podujatia bol koncert svetoznámeho tenoristu Štefana Margitu a jeho hostí, sopranistky Kataríny Šmídovej-Kalvachovej a klaviristky Kataríny Bachmannovej v Mestskom dome kultúry Elektra. Informoval o tom Ing. Jiří Dědek, MBA, výkonný riaditeľ kúpeľov.

,,Toto podujatie prispieva k obnoveniu a podpore tradície česko-slovenskej vzájomnosti. Nadväzuje na tradíciu Československých porád, ktoré sa konali v Luhačoviciach v rokoch 1908-1938. V Luhačoviciach pôsobili tri výrazné osobnosti pochádzajúce zo Slovenska.