I přestože byla letošní zima relativně mírná, a české domácnosti tak za vytápění zaplatí o něco méně, nicméně následující topná sezóna může být o to horší. Proto už teď můžete zauvažovat nad změnou dodavatele zemního plynu. Ukažme si tedy, co přesně tato změna obnáší, kolik lze ušetřit a jak vybrat ten nelevnější plyn.

Levný plyn je stejně kvalitní jako ten drahý
Plyn, který se k vám dostane, na tom bude kvalitně stejně, ať vám jej bude dodávat kterýkoliv dodavatel. Stále se totiž bude jednat o totožnou komoditu, kterou k vám doveze tzv. distributor. Jak se tedy může stát, že konkrétní dodavatelé plynu prodávají levný plyn a jiní naopak? Důvodů je mnoho. Jedním z těchto důvodů je např. schopnost dodavatelů pořídit plyn výhodně na komoditních burzách. V koncové ceně plynu se pak projeví rovněž celková efektivita dodavatelské společnosti. V některých se totiž stále topí v haldách papírů a jinde přitom mají všechno elektronické. Odlišné jsou pak také různé cenové politiky jednotlivých dodavatelů. Někteří tak třeba sníží cenu významnému odběrateli, aby si ho udrželi, ale přitom musí navýšit cenu menším odběratelům. Jinde jsou ceny nastaveny o něco rovnoměrněji, z čehož těží především domácnosti, které zpravidla tahají za ten kratší konec provazu.

Spočtěte si, kolik korun ušetříte právě se změnou dodavatele
Určitě není rozumné změnit dodavatele pouze na základě jeho reklamy v tisku nebo v televizi. Každé změně dodavatele zemního plynu by měl předcházet propočet.